Research Ignite Presentations

TUESDAY, NOVEMBER 14 | 4 – 7 p.m.
Lory Student Center Ballroom D

Presentation Abstracts

 4 – 4:42 p.m.       Climate Change

  • “Advancing US GHG Inventory by Incorporating Survey Data Using Machine-Learning Techniques”
    Cody Alsaker, Stephen Ogle and F. Jay Breidt
  • “Culturing Sustainability – or – How I Stopped Worrying and Learned to Love the Anthropocene”
    Trevor Lee Even
  • “Biochar Soil Amendments: A Sustainable Solution for Colorado Agriculture?”
    Matt Ramlow and M. Francesca Cotrufo
  • “Participatory Scenarios Analyses in Mountain Social-Ecological Systems: A Critical Comparative Synthesis Review”
    Jessica Thorn, Claudia Capitani, Roman Seidl, Cara Steger, Robin Reid, Catherine Tucker, Anne Nolin and Julia Klein
  • “Bayesian Calibration of Process-Based Models and Estimating Uncertainties”
    Ram B. Gurung, F. Jay Breidt and Stephen Ogle
  • “Fire Consistently Reduces Biomass, Abundance, and Diversity of Belowground Communities”
    Yamina Pressler, John Moore and Francesca Cotrufo
  • “Can Clouds Be Detected Through Solar Radiation Measurements?”
    Melina Zempila, Wei Gao, John Davis, Chen Maosi and Sun Zhibin

4:42 – 4:47 p.m.      Questions and comments

4:47 – 4:57 p.m.      Break

4:57 – 5:27 p.m.      Ecosystem and Wildlife Management

  • “Community Biomass Stoichiometry – One Cell at a Time”
    Michael Manzella and Ed Hall
  • “High-Resolution Multi-Objective Optimization of Feedstock Landscape Design for Hybrid First and Second Generation Biorefineries”
    Trung Nguyen, Julien Granger, Deval Pandya and Keith Paustian
  • “Know The Flow: Crowd Sourcing Observations of Streamflow Intermittence”
    Kira Puntenney, Stephanie Kampf, Michael Lefsky, Greg Newman, John Hammond and Ry Weber
  • “Using Public Grazing Records to Model Greater Sage-Grouse Responses to Livestock at Broad Scales”
    Adrian P. Monroe, Cameron L. Aldridge, Timothy J. Assal, Kari E. Veblen, David A. Pyke and Michael L. Casazza
  • “Greater Sage-Grouse Population Trends Across Wyoming Management Areas”
    David R. Edmunds, Cameron L. Aldridge, Michael S. O’Donnel and Adrian P. Monroe

5:27 – 5:32 p.m.      Questions and comments

5:32 – 5:55 p.m.      Ecosystem Science Literacy and Food & Water Security

  • “Continuous Outreach and Education: Providing Support for the Users of the COMET-Tools”
    Matthew Stermer, Keith Paustian, Mark Easter, Amy Swan and Kevin Brown
  • “Filling in the Gaps: Mapping the Missing Agroforestry Features of the United States”
    Nycole Echeverria
  • “Crop Domestication and Breeding Impacts on Microbially-Mediated Plant Health”
    Megan Machmuller, Amélie Gaudin and Matthew Wallenstein
  • “The Mystery of Moisture: DIY Soil Water Monitoring”
    Erika J Foster, William Gallo, Jay Ham and Francesca Cotrufo

5:55 – 6 p.m.       Questions and comments

Full Schedule